Біологія 7-й клас

Тема. Покриви тіла тварин, їх різноманітність та функції.
Мета: сформувати в учнів уявлення про еволюцію покривів тіла тварин; показати ускладнення, появу нових функцій в зв’язку з цим, взаємозв’язок будови покривів тіла з рівнем організації тварин та пристосуванням до умов навколишнього середовища;
розвивати  навчально-пізнавальну, інформаційну та комунікативну компетентності, спостережливість, уважність.
виховувати прагнення до пізнання нового, колективізм, відповідальність.
Основні поняття: шкірно-м’язовий мішок, шкіра, луска, лусочки, пір’я, шерсть.
Обладнання: таблиці, вологі препарати ,  колекція комах, ракушки молюсків , пір’я, лупи,  ноутбуки, додаткова література з теми, зошит , підручник.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування практичних умінь.

Без луски риба-не риба, без пір’я птах - не птах...
Приказка

Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Організація класу.
2. Розминка «Епіграф»: прочитайте епіграф. Чому без луски риба - не риба, а без пір’я птах - не птах?
3. Психологічний настрій.
Вправа «До успіху».
- Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.
 Завдання наші такі :
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити. 
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ.  Перевірка домашнього завдання
2.1. Гра          «Так — ні».
Учитель зачитує твердження, а учні погоджуються або не погоджуються з ними.
1.   Кільчасті черви мають променеву симетрію тіла.
2.    Формування різних видів симетрії тіла пов’язане з певним типом живлення, характером руху тварини та середовищем існування.
3.   Гідра і коренерот — радіально-симетричні тварини.
4.   Прямокрилі комахи здатні до стрибків.
5.   Тварини, які здатні до активного руху, мають променеву симетрію тіла.
6.   Усі рептилії переміщуються дуже повільно.
7.   У літаючих ссавців добре розвинений кіль.
8.   Для двостулкових молюсків характерний реактивний рух.
9.   У тварин двобічна симетрія проявляється у схожості або майже повній ідентичності лівої і правої половин тіла.
10. Найшвидший бігун серед наземних тварин — гепард.
11. Справжній політ — це активний рух за допомогою крил.
12. У радіально-симетричних тварин є верхня і нижня частини, але правої і лівої, передньої і задньої немає.
Відповіді:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ні
так
так
так
ні
ні
так
ні
так
так
так
так
2.2.Гра «Угадай» Назвати способи пресування тварин
Гепард, кіт, кажан, жаба, кенгуру, ящірка, лисиця, хрущ. метелик , змія, блоха, синиця, восьминіг, акула, павук, колібрі, пінгвін.
ІІІ.      Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Запитання до учнів:
— Який орган захищає тварин від дії навколишнього сере­довища? (Покриви тіла.)
Постановка проблемного питання:
— Якби до вас прийшла жаба за порадою, змінювати їй шкіру чи ні, або бурий ведмідь — змінювати йому коричневе хутро на біле чи ні, що б ви їм порекомендували? (Не змінювати, тому що вони пристосувалися до свого середовища існування.)
ІV.Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
Учні самостійно визначають тему та завдання уроку
V. Вивчення нового матеріалу
1.      Вправа «Мозковий штурм». Назвати функції покривів тіла тварин.
Для чого тваринам покриви? ( схема)
Захист,
              напад,
                  опора й рух,
                                дихання,
                                       виділення,
                                           теплорегуляція,
                                                      секреція речовин.
                                                                    подразливість,
                                                                             запасання речовин.

 2. Створення проблемної ситуації.
- Яким чином покриви тіла впливають на розповсюдження тварин в різних середовищах існування?
-  Які особливості  покривів тіла  вході еволюції набули тварини в різних середовищах існування? 
Гіпотеза. Якщо у тварин покрив тіла різний, значить вони мають пристосування до різноманітних середовищ?
 - Як довести цю гіпотезу?
Покриви – зовнішні утвори на поверхні тіла, які є бар’єром між навколишнім та внутрішнім середовищем.


3.   Засвоєння нового матеріалу

Типи покривів тварин
 


Кутикула   
                хітиновий панцир
                          гола шкіра із залозами
                                             шкіра, вкрита лускою
                                                               шкіра, вкрита пір’ям
                                                                                                шкіра, вкрита шерстю

4. Робота в малих групах з підручниками, малюнками, атласами, таблицями .
- Пропоную об’єднатися в групи.   Протягом деякого часу кожна група  опрацює таблицю на с. 149 хто і як використовує відповідний тип покриву і розкаже нам про це.
1 гр .  – Кутикула,хітиновий панцир, гола шкіра
2 гр. —Шкіра, вкрита лускою, вкрита пір’ям, вкрита шерстю
Тип Покриву
Представники
Кутикула


Хітиновий панцир


Гола шкіра з великою кількістю залоз

Шкіра , вкрита лускою


Шкіра, вкрита пір’ям


Шкіра, вкрита шерстю




5. Презентація груп. Робота з таблицею.


V.  Узагальнення і закріплення знань
5.1.      «Установи відповідність».
Установити відповідність між тваринами та особливостями їхніх покривів.
Тварини
Особливості будови покривів
1 кумка
2 крокодил
3 сокіл
4 гідра
А шкіра тонка, суха, практично позбавлена залоз (єдина залоза — куприкова)
Б покрив утворений переважно шкірно-м’язовими клітинами
В шкіра вкрита лускою і містить багато слизових залоз
Г мають гладеньку тонку шкіру, багату на залози, яка порівняно легко проникна для рідин і газів
Д шкіра суха, позбавлена залоз, вкрита роговими щитками


Відповіді: 1 — Г, 2 — Д, 3 — А, 4 — Б.
5.2 «Вибери тварину з відповідним покривом»
 Вчитель називає тварину, а учні із ілюстрованого матеріалу вибирають відповідну тарину із зазначеним типом покриву.
                                                                                                                    
5.3.Представлення проектів « Тварини – майстри маскування»
-Мімікрія (наслідування, маскування) — властивість деяких організмів імітувати зовнішній вигляд або інші ознаки інших непов'язаних організмів або неживих об'єктів.
Перегляд відео фрагменту « Мімікрія»
VІ.      Підбиття підсумків уроку
Учитель разом з учнями підбиває підсумки уроку.
Технологія «Мікрофон»
— Як би ви оцінили свою роботу на уроці?
(Оцінювання учнів.)

VІІ.     Домашнє завдання
7.1.      Завдання для всього класу.
Прочитати параграф 37, виконати тести на картках
7.2.      Індивідуальні та творчі завдання.
1.         Підготуватися до уроку-узагальнення «Процеси життєдіяльності тварин».
2.         Скласти або підібрати запитання творчого характеру за темою уроку.





























Комментариев нет:

Отправить комментарий